Jste zde: Stomici.cz ČlánkyŽivotní styl stomika Jak na irigaci?

Jak na irigaci?

Po vytvoření kolostomie dochází u pacienta ke ztrátě schopnosti udržet stolici, ta odchází samovolně, pacient se stává inkontinentním. Irigace je jednou z metod, jak zvládat vyprazdňování u pacientů s kolostomií. Umožňuje kvalitní a aktivní přístup k životu. Je vhodná pro všechny věkové kategorie pacientů, vyžaduje však jistou psychickou a manuální způsobilost.

Co to vlastně irigace je?

Irigace je pravidelné provádění nálevů do kolostomie skrze stomii, které na delší dobu dokonalé vyprázdní tlusté střevo. Doba, která uběhne mezi jednotlivými irigacemi, se u různých pacientů liší, někdo provádí irigaci každý den někdo po 48 nebo až 72 hodinách. Hlavní výhodou je, že stomik provádějící pravidelně irigaci nemusí nosit běžné sáčky, ale stačí mu pouze minisáčky, krytky nebo stomické zátky. Celý proces irigace trvá přibližně 60 až 90 minut. Je také možné provádět irigaci pouze příležitostně, např. před delší cestou, společenskou akcí apod. Irigace pomáhá také řešit problémy se zácpou, voda zředí stolici a vyprázdnění je snadnější.

K irigaci se používá speciální irigační souprava skládající se ze zásobníku vody, spojovací hadičky s regulátorem přítoku vody, zaváděcího kónusu, kterým se voda vpravuje do tlustého střeva a odváděcího sáčku, který slouží k hygienickému vypuštění střevního obsahu.

Kdo může a kdo ne?

Irigovat může každý nemocný s vývodem na tlustém střevě, nejvhodnější je však irigace u sigmoideostomií (vyvedením stomie z esovité kličky tlustého střeva). Lze s ní začít zpravidla šest měsíců po operaci. I zde však platí jistá omezení. Nedoporučuje se zejména při psychickém či fyzickém hendikepu, prolapsu střeva, parastomální kýle, stenóze stomie či zánětlivých onemocněních střev apod. Pacient také nesmí irigovat při průjmu, dokud tyto potíže neustoupí.

Irigace je vhodným řešením pro aktivní stomiky, kteří pracují, sportují nebo se často pohybují ve společnosti a disponují jistou manuální zručností.

Komplikace a rizika spojená s irigací

Jednou z komplikací, které mohou nastat při provádění irigace, jsou křeče vyvolané příliš rychlým vpuštěním vody do stomie, studenou vodou nebo vzduchem z přívodní hadice. Je nutné okamžitě zastavit vlévání vody do stomie, k potlačení křečí pomáhá změna polohy nebo pohyb. Obtíže může také způsobovat zadržování vody ve střevě v důsledku dehydratace, která vede ke vstřebání vody ve střevě. Řešením je zvýšení příjmu tekutin.

Zdroj:

http://www.zdn.cz

23. 8. 2011 | Redakce Stomici.cz | Životní styl stomika

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.