Jste zde: Stomici.cz ČlánkyŽivotní styl stomika Hirschsprungova choroba

Hirschsprungova choroba

Ve zdravém tlustém střevě se natrávená potrava pohybuje směrem ke konečníku pomocí pohybů, které nazýváme střevní peristaltika. Je umožněna signály vysílanými nervovými ganglii ve stěně střeva. Existuje však onemocnění, tzv. Hirschsprungova choroba, při kterém je z důvodu špatně vyvinutého nervového systému ve střevní stěně tento proces narušen. Následkem je závažná střevní neprůchodnost.

Jaké jsou důsledky onemocnění?

Hirschsprungova choroba je vrozené onemocnění a často se projeví hned po narození (u novorozence neodchází první stolice, tzv. smolka). Porušená inervace střevní stěny se může týkat jednoho nebo více úseků tlustého střeva, které se zúží a stávají se neprůchodnými. Natrávená potrava se tak posouvá až do postiženého místa, kde se stolice přestane pohybovat a hromadí se a roztahuje střevní stěnu. Rozšířené střevo se odborně označuje jako megacolon. Objevuje se zácpa nebo může dojít ke zpětnému posunu stolice a následnému zvracení. Hirschsprungova choroba je vždy přítomna již při narození, ale příznaky se mohou lišit v závislosti na rozsahu onemocnění a na věku, kdy je nemoc diagnostikována. Mírnější formy nemoci mohou být objeveny až ve vyšším věku.

Jak se léčí?

Jediným možným způsobem, jak zcela vyléčit Hirschsprungovu chorobu, je chirurgický zákrok. Postižené části tlustého střeva jsou odstraněny a poté spojeny zdravé úseky dohromady. Takový postup má za následek plné obnovení funkce trávicího systému. Další možností je vytvoření kolostomie nebo ileostomie. Stomie mohou být dočasné nebo trvalé, v závislosti na rozsahu onemocnění. Dočasná stomie je obvykle vytvořena proto, aby mohlo dojít ke zhojení střeva po operaci. Trvalá stomie je nutností v případě, že postižení střeva je příliš rozsáhlé.

Zdroje:

c3life.com

12. 7. 2012 | Redakce Stomici.cz | Životní styl stomika

Komentáře

Helena Rochová (5. 3. 2013 — 17:35)

Mam dotaz.:mam vnuka který má hirsprungovu nemoc je to nemoc ktera je celoživotní a v urcitem veku bude mit vice problemu

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.