Jste zde: Stomici.cz ČlánkyStomie pod drobnohledem Děti trpící zánětlivým onemocněním střev a poruchy růstu

Děti trpící zánětlivým onemocněním střev a poruchy růstu

Děti se zánětlivým onemocněním střev (IBD) musí čelit celé řadě komplikací růstu. IBD negativně narušuje trávení z důvodu infekce v různých částech tenkého střeva. Důsledkem je snížená chuť k jídlu, neschopnost vstřebávat živiny, vitamíny a minerály ze stravy, průjem. Normální růst dětí s IBD může být nepříznivě ovlivněn nejen samotným střevním zánětem, ale také vedlejším účinkem užívaných léků. Aby měly děti trpící IBD lepší šanci na normální růst a dosažení optimální výšky v dospělosti, je nutné minimalizovat dopady, které IBD na tento proces má.

IBD a puberta

K častým příznakům zánětlivých střevních onemocnění v dětském věku patří opoždění puberty. Přestože děti s opožděnou pubertou obvykle vykazují nižší kostní věk (odráží zralost kostí, ukazatel biologického věku dítěte), některé mohou dohnat zpožděný růst po nástupu puberty. Avšak i růst během puberty může být ohrožen při pokračujícím zánětlivém onemocnění, podvýživě nebo léčbě kortikosteroidy, a tím ovlivněna konečná tělesná výška v dospělosti.

Správná výživa a remise

Pro úspěšný boj proti těmto faktorům je třeba dbát na to, aby děti s IBD konzumovaly vyváženou a hodnotnou stravu a aby se jejich nemoc dostala pod kontrolou, tak rychle, jak je to možné. Dosažení remise (vymizení příznaků nemoci) během puberty pomáhá zajistit, aby se růst kostí a růstový spurt v tomto období přiblížil normálu.

Změna léčebného plánu

Další strategií, která může pomoci zachovat růst kostí u dětí s IBD, je nasazení jiných léků než kortikosteroidů, pokud je to možné. Je dobře známo, že kortikosteroidy mají nepříznivý vliv na kosti a mohou dokonce vést k osteoporóze.

Dietní doporučení pro děti s IBD

To, co vaše dítě jí nebo je schopno jíst, do značné míry souvisí s tím, zda je právě v období remise a trpí pouze slabými příznaky nebo se nachází v aktivní fázi zánětu. Pokud choroba není aktivní, je důležité podávat dítěti dobře vyváženou stravu se širokou škálou potravin zahrnující dostatek kvalitních bílkovin (maso, ryby, drůbež, mléčné výrobky, luštěniny), sacharidů (obiloviny, pečivo, ovoce, zelenina) a tuků (oleje, máslo, margarín). V aktivní fázi nemoci může být dítěti předepsána speciální strava, zahrnující např. bezezbytkovou dietu nebo dietu s vynecháním laktózy (mléčného cukru).

Zdroje:
ibdcrohns.abou­t.com
pedsibd.org

20. 2. 2012 | Redakce Stomici.cz | Stomie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.