Jste zde: Stomici.cz ČlánkyStomie pod drobnohledem Dermatitidy v okolí stomie

Dermatitidy v okolí stomie

Dermatitidy jsou neinfekční zánětlivá onemocnění kůže. Peristomická dermatitida postihuje kůži v okolí vyústění stomie a je jednou z nejčastějších komplikací stomie. Častou formou peristomických dermatitid je iritační dermatitida a alergická kontaktní dermatitida.

Iritační dermatitida

S iritační dermatitidou se setkávají přibližně dvě třetiny pacientů se stomií. Tento druh ekzému vzniká na základě opakovaného kontaktu kůže s nějakou látkou, v tomto případě močí nebo střevním sekretem. Neustálé působení škodliviny vede postupně k vyčerpání obranyschopnosti pokožky a průniku sekretů do spodních vrstev pokožky. Tak vzniká zánět, který se projevuje zarudnutím kůže, otokem, později puchýřky a mokváním. Chronické případy se mohou projevovat jako lišej s prasklinami. Pacient cítí pálení, bolest, svědění.

Takto poškozená kůže se může stát místem vstupu mikrobiální nákazy. Také různé chemické látky (z čisticích a ošetřujících prostředků) snadno pronikají do hlubších vrstev pokožky a zvyšují její citlivost.

Nejčastějšími příčinami iritační dermatitidy jsou nedostatečná ochrana kůže kolem stomie, dlouhá doba nošení stomické pomůcky, velký otvor podložky či nesprávné přiložení jímacího sáčku.

V zájmu prevence iritační dermatitidy je nutné přizpůsobit stomii velikost a tvar otvoru podložky. Dále je důležité používání podložek z hygroskopických ochranných látek a ochranné destičky do zahojení kůže.

Alergická kontaktní dermatitida

Kontaktní alergie je spíše vzácnější příčinou dermatitidy v okolí stomie. Jde o přecitlivělou reakci kůže na kontakt s cizorodou látkou (alergenem). Alergeny mohou být obsaženy v běžných hygienických prostředcích (mýdlo, sprchové gely, šampony), v kosmetických přípravcích k ošetřování stomií (čisticí roztoky, ochranné krémy, pasty) anebo v samotných stomických pomůckách, jako je podložka nebo adhezivní část stomické pomůcky.

Kontaktní dermatitida se projevuje zarudnutím kůže, drobnými puchýřky, erozemi, později vznikají krusty. Na rozdíl od iritační dermatitidy není zánět ostře ohraničen od okolní kůže, provází ho intenzivní pocity svědění.

Pro úspěšnou léčbu je nezbytné odhalení látky, která alergii vyvolala, pomocí epikutánních testů (kožní náplasťových testů).

Zdroje:
http://www.strevni-zanety.cz/
http://www.tribune.cz

7. 5. 2011 | Redakce Stomici.cz | Stomie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.