Jste zde: Stomici.cz ČlánkyNovinky v lékařské péči Co způsobuje onemocnění střev?

Co způsobuje onemocnění střev?

Jsou důvodem střevní zánětů konzervační látky, barviva, dochucovadla a další přídatné látky v potravinách? V posledních letech se výskyt zánětlivých onemocnění střev významně zvyšuje. Odhaduje se, že postihují asi 0,5 % populace v ekonomicky vyspělých zemích světa. Můžeme tedy předpokládat, že v České republice je asi 50 000 takových pacientů. Zatímco dříve se první příznaky onemocnění nejčastěji vyskytly mezi 20. a 40. rokem života, dnes se stále více objevují již v dětském věku. Jedná se sice o choroby částečně geneticky podmíněné, ale za propuknutí nemoci jsou bezpochyby zodpovědné také faktory životního prostředí.

Nový výzkum

Němečtí specialisté z Univerzitní kliniky v Hamburku chtějí zjistit příčiny zánětlivého onemocnění střev pomocí rozsáhlé studie dvojčat, aby bylo snazší porozumět principu nemoci a také vyvinout účinnější léčbu. V rámci výzkumu byly již získány údaje od 194 párů dvojčat, z nichž jeden nebo oba sourozenci onemocněli Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou.

Překvapivé výsledky

Na podzim 2011 byla vydána krátká dílčí zpráva a již teď se objevují některé překvapivé výsledky. Zajímavé je, že výrazně častěji vždy onemocnělo starší z dvojčat, pro což stále neexistuje uspokojivé vysvětlení. Jako nejpravděpodobnější se jeví skutečnost, že ti, kteří onemocněli, užívali ve větší míře antibiotika. Zřejmý je ale i vliv stravy na propuknutí nemoci. Postižení sourozenci významně více konzumovali průmyslově zpracované potraviny, jako např. uzeniny. Právě v těchto potravinách se ve větší míře nacházejí zmiňovaná potravinářská aditiva.

Prevence je základ

Získaná zjištění je možné již nyní využít k podpoře preventivní ch doporučení týkající se zdravého stravování: Jezte více čerstvých a plnohodnotných potraviny a vyhýbejte se syntetickým přídavným látkám v průmyslově zpracovaných potravinách.

Zdroje:
dccv.de

31. 12. 2011 | Redakce Stomici.cz | Novinky v lékařské péči

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.