Jste zde: Stomici.cz ČlánkyŽivotní styl stomika Co musíte vědět o stomii

Co musíte vědět o stomii

Každý pacient se stomií jistě občas řeší otázku, zda je jeho stomie v pořádku či některé změny a projevy související se stomií signalizují komplikace, které je nutné řešit se stomasestrou nebo ošetřujícím lékařem. Zde je několik pravidel, podle kterých se můžete řídit.

Co je normální a co ne?

  • Barva stomie by měla být zdravě červená. Má totiž stejnou barvu jako vnitřní stěna střeva. Pokud začne tmavnout, může být důvodem nedostatečný přísun krve. Nejprve se ujistěte, zda stomická podložka neobepíná stomii příliš těsně. Pokud se barva stomie mění až do černa (to je velmi nepravděpodobné, ale občas se to stane), ihned vyhledejte svého lékaře nebo volejte pohotovost.
  • Stomie může při čistění mírně krvácet. Nelekejte se, buďte na to připraveni. Se stomií však vždy zacházejte jemně.
  • Ileostomie se vyprazdňuje nesouvisle a stolice je řídká. Pokud si ovšem všimnete, že stolice neodtéká již několik hodin a cítíte bolest, je možné, že došlo k ucpání. Popíjejte teplý čaj a vyzkoušejte pozici na kolenou (ramena skloňte k podlaze a boky vystrčte, pohupujte se dopředu a dozadu). Pokud střevo nezačne fungovat přibližně po hodině, zavolejte lékaře nebo pohotovost. Odstraňte pomůcku s pevnou podložkou a použijte flexibilní podložku s poněkud větším otvorem pro stomii.
  • U kolostomie umístěné v koncové části tlustého střeva by mělo vyprazdňování fungovat podobně jako před operací (např. jednou denně, dvakrát denně, třikrát týdně). Stolice je poměrně tuhá. Může být ve většině případů ovlivňováno stravou a/nebo irigací (pravidelným pročišťováním střeva prostřednictvím nálevu vody do střeva skrze stomii). Volba je na pacientovi. Před užitím irigace je nutná konzultace s lékařem.
  • Pokud je kolostomie vyvedena z příčného tračníku, bývá stolice řidší než při umístění v koncové části. Zbývá totiž příliš málo tlustého střeva, aby mohlo dojít k výraznější absorpci vody a zahuštění stolice. Svou konzistencí se proto obsah střeva blíží konzistenci stolice z ileostomie.
  • Urostomie pracuje téměř neustále. Moč by měla být žlutá, v odpovídajícím objemu a s obsahem hlenu. Pokud je moč příliš koncentrovaná nebo tmavá, zkuste zvýšit příjem tekutin. Pokud je vylučování hlenu vyšší než obvykle, může být příčinou infekce. Dalším symptomem infekce bývá zapáchající moč a horečka. V takovém případě je nutné obrátit se na ošetřujícího lékaře.

Zdroje:

ostomysoftware­.com

12. 9. 2012 | Redakce Stomici.cz | Životní styl stomika

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.