Jste zde: Stomici.cz ČlánkyStomie pod drobnohledem Chirurgické zákroky při ulcerózní kolitidě

Chirurgické zákroky při ulcerózní kolitidě

Obvykle bývá pro lidi s ulcerózní kolitidou první volbou farmakologická léčba. Chirurgická léčba je vyhrazena pro těžší případy, pokud nastanou vážné komplikace (např. perforace tlustého střeva, prudké krvácení, toxické megakolon), nebo u pacientů, kteří mají špatné výsledky medikamentózní léčby.

Přibližně 25–40 % osob s ulcerózní kolitidou nakonec musí podstoupit chirurgický zákrok. Hlavní výhodou operačního řešení je, že jakmile dojde k odstranění tlustého střeva nebo konečníku, jsou lidé s ulcerózní kolitidou považováni za vyléčené, nemocná tkáň je odejmuta a není již třeba užívat jakékoliv léky.

Jaké jsou běžné typy operací u ulcerózní kolitidy?

  • Proktokolektomie s ileostomií – chirurg odstraní tlusté střevo a konečník a poté je vytvořena ileostomie (vyvedení spodní části tenkého střeva na břišní stěnu), která pak umožňuje odvádět stolici z těla ven.
  • Restorativní proktokolektomie (neboli ileo-pouch-anální anastomóza) – je novější metoda, která se provádí ve dvou krocích. Nejprve je odstraněno tlusté střevo se zachováním řitního kanálu (poslední úsek konečníku)se svěrači na svém místě. Poté se ileum (konec tenkého střeva) přemění v rezervoár („vak“ nebo „kapsu“ z ang. pouch) a připojí k řitnímu kanálu. V některých případech je z důvodu snazšího hojení dočasně vytvořena ileostomie, která bývá 10–12 týdnů po operaci uzavřena. Vnitřní vak slouží k hromadění stolice, která může normálně odcházet řitním otvorem.

Jak se připravit na operaci?

Rozhodování ohledně operace může být obtížné. Pokud pociťujete strach z chirurgického zákroku, může vám pomoci, když se podrobně dozvíte, co vás čeká před a po operaci. Někdy pomůže rozptýlit vaše obavy setkání s jinými pacienty, kteří už mají zákrok za sebou. Důležité je vše detailně probrat s vaším ošetřujícím lékařem.

Někteří lidé se bojí operace natolik, že ji odkládají několik let nebo dokonce tvrdí svému lékaři, že se cítí dobře, i když to tak ve skutečnosti není. To vede ke zbytečné bolesti a zabraňuje tomu, aby se nemoc dostala včas po kontrolu. Chirurgický zákrok přitom může znamenat úlevu od nepříjemných příznaků nemoci nebo dokonce úplné vysazení všech léků a návrat do normálního života, jaký pacient vedl před nemocí.

Zdroj:
lifeandibd.org

2. 11. 2011 | Redakce Stomici.cz | Stomie pod drobnohledem

Komentáře

Kája (8. 2. 2016 — 20:36)

Dobrý den prosím Vás mám od svých 20let ulcerozní kolitidu,po celou dobu se mi to léčilo práškama,ale bohužel nezabírají,mám stálý potíže,takže jak to vypadá tak mě bohužel čeká operace a moje otázka z ní…je pak možné po operaci jsi zažádat o částečný invalidní důchod?Bojím se že to pak v práci nebudu zvládat,pracuje na tří směný provoz jako uklízečka a bohužel v práci se pracovat musí…Je možnost na tuto nemoc zažádat nějaký takový příspěvek?Předem moc děkuji…Kája

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.