Jste zde: Stomici.cz ČlánkyŽivotní styl stomika Byliny na střevní potíže

Byliny na střevní potíže

Při nepříjemných trávicích potížích jako je průjem, křeče v břiše, zácpa nebo nadýmání, nemusíme vždy hned sáhnout po lékárničce, někdy nám mohou účinně pomoci i přírodní zdroje – ty správné léčivé byliny, ať už ve formě čaje či jako koření. Odvary z bylin je možné pravidelně užívat jako doplnění pitného režimu, je však nezbytné je postupně střídat a neužívat dlouhodobě pouze jeden druh nápoje.

Bylinky pro každý den

Zmírnit nepříjemné potíže s trávením vám pomůže např.:

  • Fenykl – povzbuzuje chuť k jídlu, napomáhá zažívání, potlačuje nadýmání a plynatost, tlumí střevní křeče.
  • Anýz – povzbuzuje trávení, působí proti plynatosti a uvolňuje křeče v zažívacím traktu, lze jej užívat jako prevenci infekčních chorob trávicí soustavy nebo jako doplněk při průjmových onemocněních.
  • Kmín – velmi účinně zmírňuje projevy nadýmání a plynatosti, obecně zlepšuje chuť k jídlu, podporuje činnost střev a žaludku, vylučování žaludečních šťáv, uvolňuje žaludeční křeče, omezuje hnilobné a kvasné procesy v trávicím traktu.
  • Heřmánek – způsobuje zklidnění nervového systému a napomáhá lepšímu trávení, poskytuje úlevu při zažívacích potížích a zánětech, zmírňuje nadýmání a zažívací potíže.
  • Meduňka lékařská – všestranně účinná bylina, kromě léčby nachlazení se užívá se také při nadýmání, žaludečních křečích, žaludečních neurózách, střevní kolice, nechutenství atd.
  • Máta peprná – její hlavní léčivou složkou je mentol s výraznou a nezaměnitelnou chutí a vůní, bylina má všestranné léčivé účinky na lidský organismus, kromě jiného pomáhá také při poruchách trávení, při podráždění střev, nachlazení a kašli, bolesti svalů a bolestech hlavy.
  • Koriandr – zvyšuje chuť k jídlu, podporuje tvorbu žaludeční šťávy, a tím podněcuje trávení, pomáhá při bolestech břicha, pocitu plnosti či nadýmání.
  • Maliník a ostružiník – odvar z listů maliníku a ostružiníku má výrazný protiprůjmový účinek, užívá se při střevních a žaludečních katarech a kolikách, podporuje vylučování žluči a usnadňuje trávení.

Zdroje:
zdn.cz
varimezdrave.cz
mojebylinky.cz

22. 5. 2012 | Redakce Stomici.cz | Životní styl stomika

Komentáře

václav (20. 2. 2014 — 16:24)

jestly se vztahuje jiná léčba postíženého střevnímy problémy (průjmem) který navštěvuje dialízu,jaké by měl mít opatření ,nebo je to samé jako u zdravého člověka děkuji za vaší odpověď

václav (20. 2. 2014 — 16:42)

jestly se vztahuje jiná léčba postíženého střevnímy problémy (průjmem) který navštěvuje dialízu,jaké by měl mít opatření ,nebo je to samé jako u zdravého člověka děkuji za vaší odpověď

Anetka (11. 2. 2016 — 15:53)

Já vím, že třeba kopřiva čistí krev. Pokud to někoho zajímá, může si o tom přečíst článek http://www.zdravi-nemoc.cz/…a-cisti-krev

edle (22. 2. 2016 — 12:17)

Na plynatost doporučuju procházku http://galenus.cz/…/meteorismus má totiž o poznání lepší šmak než fenykl ;-)

Zdenek (8. 9. 2016 — 12:49)

není špatná Clarkia
http://www.zdravickoboskovice.cz/…a-tri-bylin/

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.