Jste zde: Stomici.cz ČlánkyŽivotní styl stomika Buďte připraveni i na průjem!

Buďte připraveni i na průjem!

Nepříjemný průjem vás může zaskočit v nejrůznějších situacích. Příčiny náhle vzniklého průjmu mohou být různorodé, např. dietní chyba, střevní chřipka nebo vedlejší účinek léčby. Kromě typických zdravotních potíží však kolostomik musí záhy čelit dalšímu problému: co když spotřebují za den tolik stomických sáčků jako obvykle za 3 dny a moje zásoby stomických pomůcek se rychle tenčí?

Průjem znamená problém

Kolostomii obvykle používají uzavřené sáčky. Vylučovaná stolice je pevná, stačí dvě až tři výměny za den. Stomický sáček a jeho obsah lze rychle a snadno zlikvidovat. Ale v případě akutního průjmu se sáček naplní naráz během několika minut a pak je možné, že rychle spotřebujete deset nebo více sáčků v jednom dni. Při používání jednodílného systému dochází navíc častými výměnami k neúměrnému zatěžování pokožky a následné zarudnutí a podráždění kůže jsou nevyhnutelné. Jak tedy jednoduše zvládnout problém se stomickými pomůckami při průjmovém onemocnění?

Řešení: výpustné sáčky

Ke každému uzavřenému sáčku existují také jeho výpustné varianty, které mohou být pomocí výpustného ventilu kdykoliv vyprázdněny do toalety. Vyměnit sáček je nutné až po 24 hodinách užívání. V průběhu této doby sice nebudete ušetřeni častých návštěv toalety, ale nemusíte neustále měnit stomický sáček.

Je tedy více než praktické mít u sebe neustále dva nebo tři rezervní výpustné sáčky, ačkoliv obvykle nepatří k běžným pomůckám pro každodenní péči o kolostomii.

Zdroje:
stoma-welt.de

3. 4. 2012 | Redakce Stomici.cz | Životní styl stomika

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.